To okładka książki, którą…

To okładka książki, którą napisał mąż szefowej kampanii Dudy (słynnej „Gryzeldy”) Andrzej Kieryłło, będącej scenariuszem filmu komediowego, w którym niesamowicie wyśmiewa pierwsze rządy Kaczyńskiego, a także ich upadek czyli IV RP:

https://www.ravelo.pl/pub/mm/img/220/100242726.jpg

A zaczyna się tak:

„Zza rogu wyłania się żebrak pchający wózek z bambetlami. Facet: – Gdzie tak pędzisz? – Żebrak nie odpowiada. Facet 2: – Dziadu! Gdzie śmigasz? – Żebrak (przestraszony): Spieprzam”.

Ogólnie akcja komedii rozgrywa się w środowisku najwyżej postawionych osób w państwie. W oparach dymu papierosowego, na tle luksusowych karafek po whisky w wyniku nielegalnego spisku służb specjalnych upada koalicja „Pokój i tolerancja”, a Prezes partii Damy Radę musi poprosić o rozpisanie przedterminowych wyborów.

W wstępie będącym rozmową z dziennikarzem Łukaszem Perzyną autor tako rzecze, jakże słusznie zresztą:

„IV RP jest śmieszna i bez naszych scenariuszy. Świadczą o tym jej hasła wywoławcze, jak „wzmożenie moralne” i „rozwibrowanie służb”. Dowodzi tego „małpa w czerwonym” i „krótka lista”, a także „genetyczny patriotyzm” Marka Suskiego (…). Rządzący w IV RP stracili dystans do samych siebie – pamiętamy, jak bracia Kaczyńscy odwołują międzynarodowe spotkanie trójkąta weimarskiego w reakcji na porównanie ich przez niemiecką gazetę do kartofli”

I dalej, jakże celnie i jakże aktualnie:

„Autorytetu państwa, którego częścią jest wymiar sprawiedliwości nie można angażować w prześladowanie czy nękanie za coś, co w powszechnej opinii wydaje się błahe lub nieznaczące. Od tego zaczynali prokuratorzy IV RP, kończąc na aresztach wydobywczych i porannych wjazdach do mieszkań obywateli, których wypali w nich osadzeni”. Jako przykład takich nadużyć podaje sprawę rodziny Kwaśniewskich, której – jak pisze – starano się zmontować sprawę o ukrywanie części majątku. „Zakres takich działań miał na celu wzbudzenie poczucia powszechnej opresji, wywołania wrażenia, że nikt nie może czuć się bezpieczny, niezależnie od pozycji społecznej i roli odgrywanej w życiu publicznym”.

źródło: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25729060,maz-jolanty-turczynowicz-kieryllo-napisal-scenariusz-filmu-o.html

PS historia potrafi być przewrotna – chyba wczoraj któryś z wykopków zamieścił mema na którym był Kaczyński i „małpa w czerwonym”, tylko, że tą „małpą w czerwonym” była… sami wiecie kto…

#polska #warszawa #polityka #ksiazki #film #komedia #ciekawostki #bekazpisu #dojnazmiana #neuropa #4konserwy

Opublikowano w